Geçmişten Bugüne

Analog makineleri bırakıp, dijital fotoğrafçılığa başladığım ilk yıllardan beri çekmiş olduğum portre ve çeşitli fotoğraflardan bir portfolyo hazırladım. 2006 senesinden günümüze kadar, sürekli değişen bir teknik bilgiye ve ekipmana dayanan bu portfolyoda, daha sonradan hatalı olduğunu düşündüğüm kareleride bulunduruyorum. Geçmişten Bugüne ibaresi bu yüzden hayli önem arz ediyor. Daha az şey bilerek veya daha az kriteri göz önünde bulundurarak çekmiş olduğum kareleri ve tamamen profesyonel bir ekip ile çalışarak her şeyin önceden tasarlanıp düşünüldüğü karelerle birlikte yayımlamak ne kadar doğrudur bilmiyorum lakin geçmişte çektiklerim ve bugüne kadar yapmış olduğum bir çok çalışmadan izler bulabileceğiniz bir albüm.

 

-Geçmişten Bugüne Neler Oldu-
Fotoğrafçılık alanında sürekli gelişen ve bir kesimin hızına asla yetişemediği teknolojik atlamaların yaşandığı bu dönemlerde değişmeyen çok basit ve temel şeyler var. Hatta bu temel şeyler bir fotoğrafın oluşması için tek başlarına yeterli olan şeyler. Yani bir fotoğrafı isterseniz sovyetlerin dünyaya hakim olduğu zamanlarda çıkarttığı bir Zenit makine ile çekin isterseniz Canon’un en yeni Makinalarından biriyle çekin. Konu ve kompozisyonunuz açısından bir fark olmadığı sürece, fotoğraf- fotoğraftır.

 

“Sadece kameranız ve siz varsınız. Fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur.”

-Ernst Haas

 

 

Bu değişmeyen üç araç “Perde hızı, İso (ışık duyarlılığı) ve Diyafram aralığı” sizin kontrolünüzde olduğu sürece fotoğrafı çeken makinenin önemi çok azdır. Eskiden yapmış olduğum çekimlerde bütün değerleri tek tek belirleyerek ciddi bir zaman kaybına yol açıyordum. lakin bunlardan iki tanesini aktif olarak kullanarak fotoğraflarda istediğiniz etkiyi daha çabuk elde etmiş oluyorsunuz.

yigitdemet

 

inst

IMG_0325

DSC_0164

das

buse112

analog21

_MG_2297

_MG_2300

_MG_2297d

efsa

04 Natural Portrait 2

05-Natural-Portrait-3

12

00d